Wystawa plakatów z okazji otwarcie Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku

W sobotę 14 lutego o godz. 10.00 w Radzionkowie zostanie uroczyście otwarte Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku. Z tej okazji przed budynkiem instytucji prezentowana jest wystawa plakatów pracowników naukowych Instytutu Sztuki w Cieszynie Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Kuratorem wystawy jest dr hab. Tomasz Kipka, autor znaku Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku, pracownik naukowy Uniwersytetu Śląskiego, zastępca dyrektora Instytutu Sztuki w Cieszynie.

Zaproszenie do udziału w wystawie przyjęli m.in. prof. Michał Kliś (grafik, plakacista, rektor ASP w Katowicach w latach 2001-2005) oraz dr Monika Starowicz i asystent Filip Ciślak z katowickiej ASP. Instytut Sztuki UŚ reprezentują graficy, plakaciści z Zakładu Projektowania Graficznego - prof. Aleksander Ostrowski, doktorzy habilitowani: Sebastian Kubica, Stefan Lechwar, Łukasz Kliś, Ryszard Pielesz oraz doktorzy Piotr Grabowski, Tomasz Jędrzejko i Marcin Urbańczyk. Kurator dziękuje i gratuluje udziału w wystawie doktorantom i studentom, którzy podjęli wyzwanie zmierzenia się z trudnym tematem ludzkich krzywd, nierównego traktowania i upokorzeń. Wśród autorów znaleźli się: Patrycja Warzeszka, Martyna Sobolewska, Magdalena Strączyńska, Iwona Cichy, Wojciech Osuchowski, Karolina Stoces, Aleksandra Wilk, Marzena Daduń, Piotr Kowal i Daria Łuków. Organizatorami wystawy są: Urząd Miasta Radzionków, Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Instytut Sztuki Wydziału Artystycznego UŚ w Cieszynie. Wystawa potrwa do końca lutego. Honorowy patronat nad wydarzeniem otwarcia Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku objął Prezydent RP Bronisław Komorowski.

Dziękuję i serdecznie pozdrawiam

Tomasz Kipka