Skłonności do ostrości w Galerii 36 i 6

Wystawa prac studentów Zakładu Projektowania Graficznego oraz Zakładu Rysunku Instytutu Sztuki w Cieszynie. 

Wystawa, którą teraz prezentujemy w Cieszynie jest częścią Międzynarodowego konkursu Satyrykon 2018, pierwotnie eksponowana w Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy (czerwiec 2018 r.). 

Rokrocznie do współpracy z Fundacją Satyrykon zapraszana jest inna polska uczelnia artystyczna. Cieszyńska edycja w końcowym efekcie przyjęła postać szkicownika artystycznego - wystawie towarzyszy dwujęzyczna publikacja o tym samym tytule. 

„Największe tajemnice spoczywają w szkicownikach. Mało który twórca decyduje się na publiczne otwarcie szkicownika. To zrozumiałe. Szkicownik bowiem jest czymś pomiędzy spiżarnią, barkiem i koszem z brudną bielizną. Szkic może być początkiem wielkiego dzieła. Czasami nawet, sam w sobie, jest już dziełem. Zatem nasza, cieszyńska edycja "Skłonności do ostrości" będzie miała formę szkicownika. Nie znaczy to, że zamierzamy pokazać wyłącznie szkice. Chcemy jedynie przypomnieć, że każda, nawet totalnie skończona ilustracja ma swój początek. Szkicownik daje poczucie swobody, w szkicowniku nie musimy kierować się ściśle określonymi i restrykcyjnie przestrzeganymi zasadami. Gridem (siatką) szkicownika nie jest logika, gridem jest twórczy nastrój”. 
dr hab. Łukasz Kliś, dr hab. Sebastian Kubica.

 
do góry