Kinematograf w Kinie na granicy

Wystawa Kinemato(graf) jest jednym z wydarzeń 17. Przeglądu Filmowego KINO NA GRANICY, prezentuje plakaty filmowe wykonane przez polskich artystów kilku pokoleń — pracowników naukowo-dydaktycznych Zakładu Projektowania Graficznego Instytutu Sztuki Wydziału Artystycznego w Cieszynie oraz doktorantów, absolwentów i wybranych studentów ostatniego roku grafiki na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Stworzenie kinematografu przez braci Lumière w 1895 roku umożliwiło projekcję ruchomych obrazów, przyczyniając się do narodzin kina. Wraz z nim pojawił się również plakat filmowy. W ramach wystawy artyści zaprezentują graficzną interpretację wybranych filmów polskich i zagranicznych. Każdy z twórców reprezentuje odmienne podejście do plakatu i wykorzystuje inne środki wyrazu, lecz podstawowe zadanie jest wspólne dla wszystkich — jak za pomocą nieruchomego plakatu oddać charakter ruchomych obrazów.

WYSTAWA:
Czeski Cieszyn, budynek Euroregionu, Hlavní třída 1a/147 | Český Těšín,
czas trwania: 28.04. – 07.05.2015
wstęp wolny

WERNISAŻ:
28.04.2015, 12.00

AUTORZY PLAKATÓW:
Iwona Cichy, Marta Czuban, Justyna Jędrysek, Tomasz Kipka, Łukasz Kliś, Sebastian Kubica, Stefan Lechwar, Marta Musiolik, Aleksander Ostrowski, Wojciech Osuchowski, Gabriela Pietrzyk, Martyna Sobolewska, Karolina Sroka, Magdalena Strączyńska, Karolina Struzik, Mateusz Szymiczek, Marcin Urbańczyk

Serdecznie zapraszają kuratorzy: Tomasz Kipka, Iwona Cichy, Magdalena Szadkowska