Ernest Zawada. Mini-mal. Krajobraz abstrakcyjny

Dyrekcja Instytutu Sztuki Wydziału Artystycznego w Cieszynie zaprasza na wernisaż wystawy: Ernest Zawada. Mini-mal. Krajobraz abstrakcyjny.
 

Wernisaż odbędzie się w środę 8 listopada 2017 r. o godz. 13.00 w Galerii Uniwersyteckiej w Cieszynie, ul. Bielska 62.

 

Sztuka Ernesta Zawady stanowi epifanię prostoty. To jest jej najbardziej podstawowa i zarazem najbardziej wartościowa cecha. Występuje wszakże ona w takim kontekście cywilizacyjnym, który zdecydowanie nie sprzyja prostocie. Radykalnie i odważnie idzie sztuka Ernesta Zawady pod prąd cywilizacji niszczącej wartość prostoty i różne jej przejawy. Obcowanie z manifestującymi prostotę dziełami Ernesta Zawady można rówież lepiej rozumieć ziemski los człowieka. Ernest Zawada dąży do wydobycia prostych elementów czystego kosmosu i prostych kształtów natury. Swą twórczością — w malarstwie, grafice i rzeźbiarskiej instalacji — konsekwentnie stawia się on wielości zlewających się z sobą i w sumie bezbarwnych obrazów współczesnej „kultury obrazkowej”.

Ernest Zawada w swej sztuce skupia przede wszystkim uwagę na archetypicznych elementach przejrzystych i prostych krajobrazów, i te właśnie elementy — w artystycznie interesującej formie — przekłada na trafnie dobrane malarskie środki wyrazu, na pobudzającą wyobraźnie czysto malarską grę napięć linii i koloru. 

Fragmenty artykułu prof. Marka Rembierza (Uniwersytet Śląski Katowice): „Sztuka Ernesta Zawady, czyli epifania prostoty”.
 

Ernest Zawada.
Urodzony w 1971 roku w Cieszynie. Studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Stefana Gierowskiego i doc. Krzysztofa Wyznera (1995). Dwukrotny stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (1995, 2007). Nominowany do nagrody Ikara w 2006 roku oraz nagrody Marszałka Wojewódźtwa Śląskiego. W roku 2008 uzyskał stopień doktora habilitowanego sztuki, a w 2009 roku tytuł profesora nadzywyczajnego. Autor 70 wystaw indywidualnych. Dotychczas brał udział w 75 wystawach zbiorowych. Wystawiał m.in. w Waszyngtonie, Nowym Yorku, Izraleu (Acco), Niemczech, Włoszech (Rzym), Brukseli Węgrzech (Budapeszt), Ukrainie, Czechach, Słowacji, z artystami tej miary co Igor Mitoraj, Reinhard Roy, Istvan Haas, Stefan Gierowski, Andrzej Gieraga, Aleksandra Jachtoma, Rajmund Ziemski i innych. Jego malarstwo reprodukowano w albumie wydanym przez Galerię Prezydencką w Warszawie, obok prac zniamienitych malarzy takich jak: Jerzy Nowosielski, Jan Tarasin, Henryk Stażewski, Władysław Hasior, Jerzy Tchórzewski. Prezentował prace podczas kolejnych edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Ulicy w Warszawie oraz Festiwalu Karuzela Cooltury (obok Franciszka Starowieyskiego). Autor książki „Nauka rysunku-ucz się od polskich mistrzów” (Wydawnictwo PWN). Zajmuje się malarstwem sztalugowym, grafiką warsztatową, rzeźbą i instalacją. Jest autorem happeningów w przestrzeni publicznej. Aktualnie pełni funkcję kuratora Galerii Akademickiej ATH w Bielsku-Białej. Jego prace znajdują się w kolekcjach muzealnych (Acco-Izrael, Watykan, Bielsko-Biała) oraz  prywatnych w kraju i na świecie (m.in. kolekcja Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, prof. Stefana Gierowskiego, Adama Małysza i Ryszarda Rynkowskiego). 
 

Serdecznie zapraszamy!

 
do góry