Gabriela Pienias w Lizbonie. Odsłona trzecia: „O Grito”

To już trzecie interesujące przedsięwzięcie artystyczne Gabrieli Pienias w Lizbonie. Studentka cieszyńskiego Instytutu Sztuki niezwykle aktywnie realizowała swój pobyt w ramach programu wymiany studentów Erasmus.

Nadal więc pozostajemy w obrębie działań sztuki aktywistyczno-interwencyjnej. Tym razem wystawa zorganizowana w miejscu zwyczajowych spotkań lizbońskich studentów była głosem (namalowanym a zarazem zwerbalizowanym) w otwartej debacie z jednej strony dotyczącej aktualnej sytuacji społeczno-politycznej, z drugiej miejsca sztuki w obecnym świecie. Jak wcześniej gratulujemy pomysłu i odwagi.

Komentarz autorki:

„»O Grito« w języku portugalskim oznacza krzyk. Taki tytuł nosiła wystawa, jaką zrealizowałam w centrum Lizbony, w dość znaczącym miejscu – Rossio 16.06.2011. Jest to miejsce, na którym co tydzień o godz. 19:00 spotykali się studenci i dyskutowali o sytuacji w Portugalii i na świecie. Wystawa składała się z trzech obiektów malarskich: dużego 2 metrowego obrazu i dwóch mniejszych. Dwa mniejsze obrazy są ważnym elementem w projekcie, ponieważ zawierają spis postulatów, jakie wymyślili studenci twierdząc, że pomogą one w poprawie sytuacji w kraju i nie tylko. O projekcie na temat studentów pomyślałam, w czasie pobytu na studiach w Lizbonie. Wiedząc, że w kraju zaczyna się kryzys, który z tygodnia na tydzień coraz bardziej się pogłębiał, obserwowałam z niepokojem demonstracje nie tylko pracowników sektora publicznego, ale również studentów. W czasie, gdy manifestacje nasiliły się w Hiszpanii, automatycznie coraz więcej studentów przychodziło na plac Rossio w Lizbonie, aby również powiedzieć o swoim niezadowoleniu. Obraz malowałam na Uniwersytecie Lizbońskim, przebywając wśród studentów, z którymi często dyskutowałam na temat tego, co się dzieje w kraju i na świecie. Bohaterami mojego obrazu są również osoby, które studiują na tej samej uczelni, w której ja również studiowałam. Wernisaż odbył się na placu Rossio o godzinie 19:00 i trwał kilka godzin, podobnie jak dyskusje między studentami. Celem mojego projektu było zainicjowanie rozmowy nie tylko na temat sytuacji politycznej, ale również na temat sztuki w obecnym świecie. Czy sztuka w ogóle powinna się interesować tego rodzaju problemami? Jeżeli tak, to jak te problemy powinna przedstawiać? Dlatego też kilka dni później 20.06.2011 postanowiłam wystawić swoje prace na ścianach Wydziału Sztuk Pięknych w Lizbonie, aby rozpocząć dyskusję na temat sztuki współczesnej”.