Zaproszenie do udziału w wystawie „Celebrate jazz” podczas X Międzynarodowego Festiwalu „Jazz w Ruinach”

Informacje dla chętnych wziąć udział w wystawie „Celebrate jazz” podczas X Międzynarodowego Festiwalu „Jazz w Ruinach”:

• termin nadsyłania prac: (8 lipca 2014) przedłużony do 16 lipca 2014
  • termin wystawy: sierpień 2014
  • miejce: Ruiny Teatru Victoria w Gliwicach
  • uczestnicy: absolwenci i studenci uczelni/kierunków artystycznych (sztuki plastyczne),
  • wymiary plakatów 100×70 cm (preferowana orientacja pionowa, poziom również akceptowalny),
  • dwie kategorie:
  1. Otwarta (dowolny temat związany z jazzem, mogą to być plakaty poświęcone konkretnym muzykom, wokalistkom/wokalistom, zespołom jazzowym, bądź nurtom mieszczącym się w ramach jazzu, ewentualnie dopuszczalne muzyczne tematy „okołojazzowe" (np. blues),
  2. „Celebrate jazz" – świętować jazz – prace stworzone na ten temat mogą być plakatami „jubileuszowymi" związanymi z 10 edycją festiwalu. Autorskie plakaty z życzeniami dla organizatorów i uczestników Międzynarodowego Festiwalu „Jazz w Ruinach" lub ogólnie rzecz ujmując – świętowanie jazzu! Na plakatach tej kategorii można umieścić logo festiwalu (pliki do pobrania: 1, 2, 3).

Prace wysłane pocztą do 8 lipca br. muszą dotrzeć na adres:

Sekretariat Instytutu Sztuki Wydziału Artystycznego UŚ
Tomasz Kipka
ul. Bielska 62
43-400 Cieszyn
z dopiskiem „Jazz w Ruinach”

Do udziału w wystawie można zaprosić znajomych. Szczególnej uwadze polecana jest kategoria 2. „Celebrate jazz". Zgłoszone prace będą poddane selekcji ze względu na ograniczoną przestrzeń wystawienniczą. Przewidziane są również pofestiwalowe ekspozycje (w conajmniej dwóch galeriach). Dodatkowe pytania proszę kierować na adres: tomasz.kipka(at)us.edu.pl.

Archiwalia „Black & Light // 9. Jazz w Ruinach (2013)”:

English version:

Invitation to join poster exhibition„Celebrate Jazz”. The exhibition will be presented during a 10th International Festival „Jazz w Ruinach” that takes place in Ruins of Victoria's Theatre in Gliwice (Poland), in August 2014.

All professional graphic designers and students of fine arts universities are invited.

We accept posters in two categories:

1. Open – posters connected with jazz, they can be dedicated to jazz musicians, jazz singers, jazz bands, we also accept works connected with different kinds of music that are close to jazz (for example blues).
  2. „Celebrate Jazz” – posters, that can refer to 10th anniversary of Jazz Festival, posters with wishes and greetings for organisers and participants of Jazz Festival or other posters connected with jazz theme. In case of this category, the posters can have the Festival's logo used (downloads: 1, 2, 3).

Each participant can send any number of posters.

Specifications:

• posters' size - B1 (100×70 cm)
  • vertical orientation is preferred (however, horizontal orientation is also accepted)
  • no inflexible canvases
  • works should be sent in special tubes for posters.

Participants who are not from Poland are requested to send digital files only – their posters will be printed by organizers of the Festival. Digital files specifications: obligatory file types: TIFF or PDF (CMYK, text converted to curves, file resolution: 150 dpi, dimensions: 100×70 cm).

DEADLINE: (7 July 2014) extended 15 July 2014

Following information is obligatory:

name and surname, address, e-mail address, telephone number, full name of the university, in case of graduates – graduation date.

Posters will be presented not only during 10th International Festival „Jazz w Ruinach”, but also during two different exhibitions in art galleries. Due to limited exhibition space there will be a selection of posters that will be presented.

If you have any questions or concerns about the matter above, please do not hesitate to contact me at the following email address:

tkg(at)wp.pl or tomasz.kipka(at)us.edu.pl

Last year's edition of the exhibition:

Best regards,

Tomasz Kipka