Wystawa rzeźby i rysunku Joanny Żochowskiej, absolwentki Instytutu Sztuki

W sobotę 26 kwietnia w „Galerii 13” rozpocznie się wystawa rzeźby i rysunku Joanny Żochowskiej pt. „Maska”. Wystawa towarzyszącą „II Biennale w Wenacji Cieszyńskiej” potrwa do 10 maja.

Galeria 13, Cieszyn, ul. Nowe miasto 13
wernisaż: 26 kwietnia 2013, godz. 18.00

„Każdy z nas nosi jakąś maskę. Sztuk w tym, aby ją rozponać. Nasze maski i zbroja to nibezpieny pancerz. Mamy ich wiele, lecz żadna z nich nie jest prawdziwa. Rowijając się duchowo zdejmujemy sztuczną zbroję – dostrzegamy drugiego człowieka.” — Autorka

„Siłą Żochowskiej jako artystki jest jej namiętność i pasja w budowaniu metafor. Konstrukcja własnych symboli. Ta prawdomównie okrutna penetracja jakby podświadomych obsesji i leków przy jednoczesnej fascynacji podszewką gładkich, oswojonych i „zaokrąglonych” zjawisk. Zwłaszcza w jej obrazach , nota bene zdumiewająco sprawnych warsztatowo (świadomość koloru, ciekawa faktura, operowanie laserunkiem etc.) dochodzi do głosu poruszająca ambiwalencja (odrażające-fascynujące), czyli coś bardzo żyznego twórczo. Dalekiego od banału.” — Maciej Szczawiński, Radio Katowice

Joanna Żochowska, urodzona w 1984 roku. Jej pierwsze szkice powstały we Francji podczas praktyk w Atelier De Mempenti w Marsylii. Po roku wróciła do Polski i zaczęła studia w Instytucie Sztuki Wydziału Artystycznego w Cieszynie Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W 2010 roku otrzymała tytuł magistra sztuki kończąc specjalność „rzeźbiarskie kształtowanie przestrzeni” na kierunku „edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych”. Od 2012 doktorantka na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Obecnie kontynuuje pracę artystyczną, a swoje poszukiwania ekspresji twórczej wzbogaciła o instalację i multimedia. Swoje malarstwo poświęciła artystycznej interpretacji psychofizycznych zależności pomiędzy naturą a kulturową działalnością człowieka.