Wystawa przyjazna dzieciom — „Cyrk w Galerii” na krakowskich Błoniach

Joanna Basicz, Marlena Harańczuk, Michalina Chwastek, Klaudia Kupczok — studentki kierunku „edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych”, z Instytutu Sztuki w Cieszynie (Wydział Artystyczny Uniwersytetu Śląskiego) w ramach festiwalu „Krakow Photo Fringe 2014” prezentują projekt „Cyrk w Galerii” — wystawa i performance.

Mówią o projekcie — Naszą galerią stanie się przyczepa cyrkowa. Cyrk to przede wszystkim rozrywka, dlatego jest nieodłącznym elementem naszego projektu. Nasz performance jest otwarty dla każdego, bez względu na wiek. Jednak szczególną uwagę chcemy skupić na dzieciach, ponieważ to one są najszczerszymi odbiorcami, a często pomijane są w przedsięwzięciach artystycznych. Pokażemy im, jak dobrze spędzić czas bawiąc się sztuką.

Autorki, chcąc pokazać swoje odmienne spostrzeżenia dotyczące tematu, postanowiły zmierzyć się z przedsięwzięciem promocji uczelni poprzez wystawę. Chcą odejść od standardowego sposobu wystawiania prac — tak narodziła się idea, pokazania ich w otwartej i nietypowej przestrzeni. Prezentacji obrazów we wnętrzu przyczepy cyrkowej będą towarzyszyły działania artystyczno-animacyjne, wprowadzające w świat cyrku, m.in. realizacja wywoływanych na miejscu zdjęć w ujęciach humorystycznych.

Dzieci a także dorośli w niebanalny sposób mogą oswoić się z prezentowaną sztuką. Wystawa przyjazna dzieciom — czeka na nie moc atrakcji.

Cyrk w Galerii
Krakow Photo Fringe 2014