Typoplakat w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi

TYPOPLAKAT to wystawa plakatów autorów z Czech, Polski i Słowacji, którą można oglądać od 18 lutego do 20 marca 2016 r. w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Swój udział w wystawie mają m.in. artyści-projektanci, pedagodzy Zakładu Projektowania Graficznego Instytutu Sztuki WA UŚ: Tomasz Jędrzejko, Tomasz Kipka, Łukasz Kliś, Sebastian Kubica i Stefan Lechwar.

Wystawa "Typoplakat" prezentuje najciekawsze tendencje we współczesnym plakacie typograficznym Polski, Czech i Słowacji. Fenomen plakatu typograficznego polega m.in. na jego uniwersalności, wspólnej bazie, jaką jest litera łacińska, i uwydatnianiu graficznej mocy słowa. Dzięki nowym technologiom, ogromnym możliwościom powielania, wspaniałemu rozwojowi technik druku takich jak szablon i sitofruk, "graficzny obraz słowa” - jak mówi Jacques Derrida - nabiera nowego spersonifikowanego charakteru. Oprócz plakatów reklamowych, kulturalnych i społecznych, nową wartością w obszarze sztuki plakatu jest plakatself–edition, autorski plakat powstający w niewielu egzemplarzach, powielany cyfrowo lub za pomoca sitodruku lub szablonu. Wiele prac prezentowanych na wystawie TYPOPLAKAT to plakaty autorskieself–edition, traktowane jako samodzielny środek wypowiedzi, z pogranicza grafiki, szablonu i poezji konkretnej.

Kuratorem wystawy jest Pavel Noga.

W wystawie biorą udział:

(CZ)

Petr Babák, Peter Bankov, Pavel Beneš, Petr Bosák a Robert Jansa, Filip Blažek, Tomáš Brousil, David Březina, Tomáš Celizna, Jiří Eliška, Filip Heyduk, Václav Houf, Marek Chmiel, Ondřej Chorý, Petr Knobloch, Vladimír Kovařík, Petr Krejzek, Klára Kvízová, Laboratoř, Adam Macháček, Mikuláš Macháček, Tomáš Machek, Karel Míšek, Monsters, Aleš Najbrt, Pavel Noga, Robert. V. Novák, Martin Pecina, Radim Peško, Marek Pistora, František Polák, Jan Rajlich ml., Petr Štěpán, František Štorm, Jiří Toman, Rostislav Vaněk, Alan Záruba, Zdeněk Ziegler

(SK)

Pavol Bálik, Marcel Benčík, Peter Bil’ak, Juraj Blaško, Emil Drličiak, Ján Filípek, Ondrej Gavalda, Andrej Haščák, Pavel Choma, Ondrej Jób, Dušan Junek, Andrej Krátky, Matúš Lelovský, Lubomir Longauer, Julo Nagy, Branislav Matis, Boris Meluš, Robert Paršo, Pavol Rozložník, Stanislav Stankoci, Michal Tornyai

(PL)

Jan Bajtlik, Bogusław Balicki, Jakub Balicki, Ewa Stanisławska Balicka, Tomasz Bierkowski, Anna Giedryś, Karolina Grudzińska, Przemysław Hajek, Filip Iwański, Krzysztof Iwański, Sławomir Iwański, Piotr Izydorczyk, Tomasz Jędrzejko, Piotr Karczewski, Michał Kacperczyk, Inga Kazmierczak, Tomasz Kipka, Łukasz Kliś, Sławomir Kosmynka, Paweł Krzywda, Sebastian Kubica, Piotr Kunce, Stefan Lechwar, Lech Majewski, Jacek Mrowczyk, Aleksandra Niepsuj, Tomasz Olszyński, Marian Oslislo, Władysław Pluta, Jakub Stępień, Aleksandra Toborowicz

Pavel Noga (1969) - ukończył Wyższą Szkołę Rzemiosła Artystycznego w Pradze, obronił doktorat z projektowania na Wyższej Szkole Sztuk Pięknych w Bratysławie, w tej samej uczelni się habilitował. Zajmuje się projektowaniem graficznym, działalnością kuratorską oraz pisze do czasopism naukowych. Jest autorem książek „Projektowanie w drodze” oraz „Typoplakat”. Wykłada na Uniwersytecie Masaryka, Uniwersytecie Ostrawskim oraz na Politechnice w Brnie.

Organizatorzy łódzkiej wystawy: Akademia Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi, Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi