>IN TERRA PAX< "HARMONIA" i "AD LIBITUM" koncertują w Gruzji i Armenii

Reprezentacyjny Chór Uniwersytetu Śląskiego "Harmonia" oraz Chór Kameralny "Ad libitum" rozpoczynają artystyczne tournée w Gruzji i Armenii. W ramach Polsko-Gruzińsko-Ormiańskiego projektu chóralnego "In terra pax" dadzą w Gruzji koncerty w Teatrze w Martvili i Operze w Kutaisi oraz w Akademii Muzycznej w Tbilisi, a w Armenii w klasztorze Goshawak w prowincji Tavush. W Erewaniu chóry będą uczestniczyć w polsko-ormiańskich warsztatach odbywających się w ramach "Sunday Choir" - cyklicznego projektu chóralnego, podczas którego uczestnicy będą pracować nad utworami polskimi i ormiańskimi. 1 maja odbędzie się w Erewaniu galowy koncert, w którym wystąpi "Harmonia" i "Ad libitum" oraz chóry z Armenii.

„In terra pax” - Peace to the Earth

International choral project

26th of April - 3rd of May 2016

Participants:

·    „Harmonia” Representative Choir of the Silesian University, Poland

·    „Ad libitum” Chamber Choir, Pszów, Poland

·    „Chórtownia” Foundation

Partners:

·    Armenian Choral Conductors' Association

·    Uniwersytet Śląski in Katowice, Poland

·    Pro Motion Georgia

·    People to People Armenia

Activities:

·    Concerts in Georgia (Martvi, Kutaisi) with contemporary, traditional or sacred Polish choral music / pop arrangements (depending on circumstances)

·    ​Music Class with Polshi Music in Tbilisi Conservatory

·    Concerts in Armenia (Goshawank, Yerevan)

·    “Sunday Choir” in Yerevan - Seminar for choral conductors' in Yerevan: presentation of Chórtownia portal, workshop with Polish music (including piece “Prayer for peace”/”Modlitwa o pokój” by Norbert Blacha,  lead by Izabella Zielecka-Panek, Polish conductor and university lecturer and Moldovan music lead by Natalia Barabanscicova

Meetings:

·    The plan is to meet people during the project and show the unity towards peace on the earth. The choir is open for invitation to families, to stay with them and exchange ideas, emotions, get to know Georgian and Armenian culture and spread Polish culture.

Georgia

26.04 4pm Concert in Martvili Theatre

27.04  4pm Concert in Kutaisi Opera

28.04  1 pm Music classes in Tbilisi Conservatoire

Armenia

29.04  2pm Concert in Gosh Monastery

1.05    3pm PEACE TO THE EARTH Concert in A. Chachaturian Museum Hall:

Ad Libitum choir from Poland

Ave Maria choir from Armenia

Khazer chamber choir from Armenia

Narek chamber choir from Armenia

Harmonia choir from Poland

1.05   6 pm ACCA Sunday Choir open class in Yerevan, Narekatsi Art Union.
Polish and Moldovan national music workshop