„Smalt – sztuka ognia” w Galerii Uniwersyteckiej UŚ

Wystawa „Smalt – sztuka ognia” w Galerii Uniwersyteckiej UŚ w Cieszynie otwarta 8 października podczas uroczystości inauguracyjnych Roku Akademickiego 2014/2015, jest rezultatem kilkuletniej współpracy polskiego i czeskiego środowiska artystycznego związanego z Międzynarodowym Sympozjum Frydlanckiego Smaltu.

Sympozja te realizowane w ramach projektów unijnych stanowią ważne wydarzenie artystyczne dla miasta Frýdlant nad Ostravicí i regionu, promują ośrodek emalierski, który w przyszłym roku będzie obchodził jubileusz 15-lecia działalności. Efekty artystyczne sympozjów wzbogacają zbiory frydlanckiego Muzeum Emalierstwa, tworząc unikatową kolekcję w skali europejskiej.

Istnienie uczelni artystycznej w obszarze przygranicznym ułatwia międzynarodowe kontakty i przyczynia się do pełniejszego poznania  kultury sąsiadujących ze sobą regionów. Zaproszenie przez frydlancki ośrodek  malarzy – pedagogów Instytutu Sztuki zainicjowało współpracę obu środowisk rozwijającą się coraz intensywniej w różnych aspektach badawczych i artystycznych, poprzez wspólne sympozja, warsztaty ze studentami, wystawy, publikacje. Zainicjowało również proces promowania  zapomnianej techniki  emalierskiej w Polsce, zainteresowania klasyczną jej formą oraz możliwością adaptacji przez współczesną sztukę.

Emalierstwo znane od czasów starożytnego Egiptu, kojarzy się głównie ze sztuką dekoracyjną, złotnictwem, biżuterią i sztuką sakralną. W Europie, najdłuższymi tradycjami (od XII w.) może się poszczycić prężnie działający ośrodek w Limoges we Francji. Sztuka emalii i odlewnictwa Regionu Podbeskidzia poczynając od XVI wieku znana była przez kilkaset lat w wielu krajach świata. Współczesne emalierstwo poza jubilerstwem rozwija się również w architekturze i wzornictwie. Emalia na blasze jako forma autonomicznej wypowiedzi artystycznej, odkrywa nowe możliwości malarskiego doświadczenia, rozwija się w wielu krajach europejskich. Współczesny smalt to kompozycje wykonane na podłożu z blachy stalowej szkliwionej i wypalanej w specjalnych piecach w wysokiej temperaturze. Efekt plastyczny „szkliwionych obrazów” sięga do szesnastowiecznych technologii artystyczno-rzemieślniczych, ale stawia również na proces adaptacji do kryteriów współczesności. Swoisty dialog  twórczy z wielowiekowym zapleczem tradycji  i  jednoczesna konieczność konfrontacji ze złożoną rzeczywistością współczesnego świata to dla artystów  próba wzbogacenia własnego języka wypowiedzi, reinterpretacji dotychczasowych doświadczeń i wizji artystycznych.

Wystawa  „Smalt – sztuka ognia” w Galerii Uniwersyteckiej UŚ  jest drugą prezentacją polsko-czeską. Pierwsza odbyła się w Jihlave, w  Muzeum „Dum Gustava Mahlera” w sierpniu bieżącego roku. Kolejne ekspozycje planowane są w galeriach: „Rondo Sztuki” w Katowicach i w „Galerii Obok” w Tychach w 2015 roku.