Roman Maciuszkiewicz „Przystań”

W czwartek, 11 czerwca 2015 r. o godz. 17.00 w Galerii Sztuki Współczesnej „Fra Angelico” w Katowicach odbędzie się wernisaż wystawy Roman Maciuszkiewicz. „Przystań”. Wystawa prezentuje cykl prac malarskich artysty „Przystań”.

(…) Czym była i jest owa Przystań: enigmatycznym, nieokreślonym portem; miejscem, do którego podświadomie dążymy, które chcemy zatrzymać, lub – może na odwrót – opuszczamy co jakiś czas, ufając, że wędrówka pozwoli nam lepiej zrozumieć świat; pozwoli nam poznać jego wielowymiarowość?(…)” — Roman Maciuszkiewicz

 

 

MUZEUM ARCHIDIECEZJALNE
ul. Jordana 39, 40-043 Katowice
www.muzeum.archidiecezja.katowice.pl

 

Galeria Sztuki Współczesnej „Fra Angelico” w Katowicach
(wejście dla zwiedzających od ul. Wita Stwosza 16)

 

muzeum czynne:
wtorek, środa, czwartek: 14.00-18.00
sobota: 11.00-15.00 (w czasie trwania wystaw czasowych)

 

 

 

ROMAN MACIUSZKIEWICZ — artysta urodzony w 1955 r. w Katowicach. Absolwent Zamiejscowego Wydziału Grafiki w Katowicach Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Dyplom uzyskał w 1980 r. Od 2002 r. pracownik w Instytucie Sztuki na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Śląskiego. W latach 2002 – 2009 wykładowca w ASP w Katowicach. Artysta jest organizatorem 39 wystaw indywidualnych oraz uczestnikiem ok. 100 wystaw zbiorowych, laureatem licznych nagród i wyróżnień m.in. „Złota Maska” (2006 r.) za realizację scenografii do Makbeta W. Szekspira dla Teatru im. St. Wyspiańskiego w Katowicach. Trzon twórczości autora wystawy stanowią realizacje malarskie, w skład których wchodzą prezentacje indywidualne konstruowane tematycznie m. in.: Metropolis, Fabryka snów, Imaginacje, Symetria, Nocą, czy Tam… zamykane w cykle wzajemnie się uzupełniające, przenikające i stwarzające pretekst do rozwijania kolejnych tematów. Dorobek artysty obejmuje także teksty literackie, głównie opowiadania, poezje oraz słuchowiska radiowe, współredagował on w latach 1993 – 2001 pismo kulturalne Opcje, publikował liczne teksty o sztuce.

 

 
do góry