Pomiędzy dźwiękami: Repetycje — Elżbieta Kuraj

Od 13 czerwca w Rzeszowie trwa wystawa prac Elżbiety Kuraj „Pomiędzy dźwiękami: Repetycje”. Wystawa jest jedną z dwóch wystaw pod wspólnym tytułem „Pomiędzy dźwiękami”, które można oglądać do 6 lipca w galerii sztuki „To Tu” prowadzonej w kamienicy przy Baldachówce 7 w Rzeszowie przez Stowarzyszenie Promocji Kultury i Sztuki „Pogranicze”. Galeria czynna jest od poniedziałku do piątku w godz. od 14.00 do 18.00.

ELŻBIETA KURAJ jest absolwentką katowickiego Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom z wyróżnieniem otrzymała w 1982 r. W latach 1995-99 prowadziła Galerię Obok w Teatrze Małym w Tychach. Od 1999 do 2012 r. była nauczycielem rysunku i malarstwa w ZSP w Bielsku-Białej. Od 1999 r. Pracuje jednocześnie w Instytucie Sztuki Wydziału Artystycznego w Cieszynie Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach; obecnie na stanowisku profesora w Zakładzie Malarstwa. Twórczo zajmuje się malarstwem oraz smaltem. Od 2008 r. współpracuje ze środowiskiem artystów ze Stowarzyszenia Email Art w mieście Frydlant nad Ostrawicą w Czechach. Jest organizatorką wystaw 9 Międzynarodowego Frydlanckiego Smaltu (2009) oraz Smalt – Sztuka Ognia (2014) w Galerii Uniwersyteckiej UŚ w Cieszynie, wystawy jubileuszowej Smaltu w Galerii MDSM w Oświęcimiu (2010), wystaw Smaltu w katowickiej CINiBA i w Galerii Na Żywo Radia Katowice (2015). Swoje prace prezentowała na 53 indywidualnych wystawach malarstwa, m.in.: W Muzeum Śląskim w Katowicach, w Galerii Im Hof w Essen (Niemcy), w Galerii ZPAP Art-Nova w Katowicach, w Muzeum Narodowym w Gdańsku-Oliwie, w Galerii TPSP Pałacyk w Warszawie, w Galerii Teatru Witkacego w Zakopanem, w Galerii Extravagance w Sosnowcu, w Galerii Obok w Tychach, w Galerii Engram w Katowicach, w Galerii Refektarz w Kartuzach, w Galerii MM w Chorzowie, w Galerii BWA w Gorzowie Wlkp., w Galerii Zamkowej w Bielsku-Białej, w BWA w Kielcach, w BWA w Kaliszu, w BWA w Sieradzu, w Galerii Bielskiej BWA, w Galerii Foyer w Teatrze Śląskim w Katowicach, w Galerii Domov we Frydlancie nad Ostrawicą (Czechy), w Galerii Po Schodach Muzeum Miejskiego w Siemianowicach, w Galerii Sztuki Współczesnej w Przemyślu, w Galerii ATH w Bielsku-Białej, w Galerii Na Żywo Radia Katowice. W latach 1983-2015 brała udział w około 300 wystawach zbiorowych malarstwa i smaltu w kraju i za granicą. Za swoje prace otrzymała 21 nagród i wyróżnień. Otrzymała dwukrotnie stypendium Ministra Kultury i Sztuki (1983, 1988).