Obraz – sztuka ognia i koloru

Wystawa malarstwa pedagogów i doktorantów Zakładu Malarstwa Instytutu Sztuki  Wydziału Artystycznego UŚ w Cieszynie „Obraz - sztuka ognia i koloru” to prezentacja prac w technice olejnej i akrylowej oraz emaliowanych obrazów na stalowej blasze.

Ta część prezentacji w przestrzeni Galerii „Szyb Wilson”, która sięga do dawnych technik emalierskich, jest rezultatem kilkuletniej współpracy polskiego i czeskiego środowiska artystycznego. Coroczne sympozja organizowane od 2010 r. w Pracowni Artystycznego Smaltu we Frydlancie n/O w Czechach sprawiają, że zainteresowanie techniką jest coraz większe, a dorobek  w postaci emaliowanych obrazów pozwala uczestnikom z Instytutu Sztuki organizować zarówno zbiorowe jak i indywidualne wystawy tych prac. Efekt plastyczny „szkliwionych obrazów” sięga do szesnastowiecznych technologii artystyczno-rzemieślniczych, ale stawia również na proces adaptacji do kryteriów współczesności. Rozwija się w wielu krajach europejskich. W Polsce promocja i prezentacja techniki spotyka się z dużym zainteresowaniem.

Bezpośredniość komentowania ważnych spraw współczesnego świata może stanowić swoiste wyzwanie, inspirację dla artysty, a szerokie spektrum możliwych rozwiązań malarskich, odnoszących się zarówno do treści, formy, kategorii stylistycznej jak i relacji z rzeczywistością, otwiera przestrzeń twórczego dialogu zarówno pomiędzy artystami -uczestnikami wystawy i gronem odbiorców.

W wystawie „Obraz – sztuka ognia i koloru” weźmie udział siedemnastu artystów-malarzy pedagogów i doktorantów Instytutu Sztuki Wydziału Artystycznego w Cieszynie, Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Prezentacja w Galerii „Szyb Wilson” to ponad czterdzieści obrazów olejnych i ponad sześćdziesiąt kompozycji w technice emalii.

Wernisaż wystawy planowany jest na 3 marca b.r. na godz. 18.00.

Wystawa będzie czynna do 31 marca.