„Miejsca” — wystawa malarstwa, Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim. 24 II–15 IV 2018 r.

Serdecznie zapraszamy na wystawę malarstwa Romana Maciuszkiewicza w Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim. Wernisaż odbędzie się 24 lutego o godz. 17.00, ponadto wystąpi Zespół Cracow Guitar Quartet.

Roman Maciuszkiewicz ukończył ASP w Krakowie, Wydział Grafiki w Katowicach w 1980 r. Zorganizował 41 wystaw indywidualnych, brał  udział w ok. 100 pokazach zbiorowych, na których otrzymał kilkanaście nagród i wyróżnień. Zajmuje się głównie malarstwem. Obok praktyki artystycznej i dydaktycznej w kręgu jego zainteresowań jest teoria sztuki. W latach 1993 – 2001 współredagował pismo kulturalne Opcje, publikując zarówno w nim, jak i w kilku innych periodykach o zasięgu ogólnopolskim teksty o sztuce – dotyczące jej historii i współczesności. W 2010 roku opublikował w Wydawnictwie Uniwersyteckim UŚ zbiór esejów zatytułowany Obrazy. Intuicje. Imaginacje. W dorobku artystycznym ma także teksty literackie publikowane w ogólnopolskich pismach literackich oraz słuchowiska radiowe. Radio Katowice wyemitowało kilka audycji z jego udziałem, prezentując twórczość plastyczną oraz prozatorską, TVP Katowice dwa filmy. W 2006 r. zrealizował scenografię do Makbeta W. Szekspira dla Teatru im. St. Wyspiańskiego w Katowicach za którą otrzymał doroczną nagrodę „Złota Maska” (wspólnie z reżyserem spektaklu). W latach 2002–2009 wykładał w ASP w Katowicach. Od 2002 r. pracuje w Instytucie Sztuki na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Śląskiego, obecnie na stanowisku profesora.