Jindřich Štreit w Galerii Uniwersyteckiej

Od 14 maja do 13 czerwca 2014 w Galerii Uniwersyteckiej przy ul. Bielskiej 62 w Cieszynie będzie można oglądać wystawę fotograficzną „Jindřich Štreit. Ludzie trzynieckich hut”. Dyrekcja Instytutu Sztuki zaprasza w środę 14 maja na wernisaż wystawy, który rozpocznie się o godz. 13.00.

Jindřich Štreit, urodzony 5 września 1946 roku w Vsetínie, jest czeskim fotografem i pedagogiem, znanym z fotografii dokumentalnej. Koncentruje się na dokumentowaniu życia ludzi z obszarów wiejskich oraz ludzi przemysłu i ciężkiej pracy. Uważany jest za jednego z najważniejszych przedstawicieli czeskiej fotografii dokumentalnej. Studiował w Instytucie Fotografii Artystycznej w Brnie.

W 1981 roku, podczas wyborów parlamentarnych w byłej Czechosłowacji, Štreit dokumentował oficjalny przebieg wyborów. W niektórych z jego fotografii wykonanych podczas spotkań władz lokalnych, portret prezydenta Czechosłowacji pojawił się na zdjęciach w bardzo „nieprawdopodobnych i absurdalnych okolicznościach”.  Rok później, w czerwcu 1982 roku, Štreit zgodził się na pokazanie swoich prac na wystawie Setkání (Meeting) zorganizowanej w Pradze przez grafika Alena Kučerová. Po kilku godzinach, wystawa została zdjęta przez milicję a Štreita aresztowano i oskarżono o zniesławienie prezydenta i kraju. Został skazany na dziesięć miesięcy pozbawienia wolności z zawieszeniem wykonania na dwa lata. W konsekwencji stracił pracę i musiał zarabiać na życie w gospodarstwie państwowym w Rýžoviště. Miał zakaz robienia zdjęć, ale nigdy go nie przestrzegał.

W 1989 roku, po aksamitnej rewolucji, a następnie demokratyzacji społeczeństwa czeskiego, Jindřich Štreit z prześladowanego fotografa stał się niemal kultową postacią czeskiej kultury i wykładowcą akademickim. Miał ponad 700 wystaw autorskich, współuczestniczył też w wielu wystawach zbiorowych. Na swoim koncie ma dwadzieścia jeden publikacji albumowych.

Fotografie Jindřicha Štreita znajdują się w najważniejszych kolekcjach świata m.in.: Museum of Modern Art w Nowym Jorku, National Gallery w Waszyngtonie, Art Institute of Chicago, Victoria and Albert Museum w Londynie czy Ludwig Museum w Kolonii.

Štreit jest wykładowcą w Instytucie Twórczej Fotografii na Uniwersytecie Śląskim w Opawie. W 2009 roku został mianowany profesorem Sztuki przez Prezydenta Republiki Czeskiej Václava Klausa. Od wielu lat organizuje wystawy, koncerty i przedstawienia teatralne na Zamku Sovinec, w którym mieszka, dlatego nazywany jest czasem fotograf „Jindra z Sovinca”.