Jazz w Negatywie

Galeria Negatyw ma zaszczyt zaprosić na wernisaż wystawy plakatu jazzowego „Celebrate Jazz”, który odbędzie się 3 lipca 2015 r. o godz. 21.00 w Galerii Negatyw (w przestrzeni Klubu Prokultura, d. Gugalander) przy ul. Jagiellońskiej 17a w Katowicach. W programie: oficjalne otwarcie, przemowa kuratorska (dr hab. Tomasz Kipka), wino i poczęstunek, pokaz multimediów, improwizacja na tematy jazzowe / koncert klawiszowy (Postać Fikcyjna), afterparty (Dj 7w5 / PHONO / Export Label).

 

Początek wystaw podczas Festiwalu „Jazz w Ruinach” był skromny. Rok 2009 to data pierwszej wystawy, która odbyła się w ramach piątego festiwalu. Debiutancką ekspozycję tworzyły wyłącznie plakaty artystów pedagogów oraz kilku, co zdolniejszych studentów Katedry Projektowania Graficznego Instytutu Sztuki w Cieszynie Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Na tamtą kolekcję składały się plakaty o tematyce społecznej i kulturalnej. Przestrzeń pięciu lat wypełniły różne wystawy, o tematyce zawężonej do tematów muzycznych, ale za to zataczające coraz szersze kręgi angażując do udziału twórców z całego kraju. 10 edycja festiwalu stała się świetnym pretekstem do podjęcia decyzji o zorganizowaniu jubileuszowej wystawy o zasięgu międzynarodowym. Odzew na „urodzinowe” zaproszenie przeszedł najśmielsze oczekiwania, w Ruinach Teatru Viktoria mogliśmy zmieścić niespełna setkę prac spośród plakatów nadesłanych z: Meksyku, Turcji, Serbii, USA, Korei Południowej, Argentyny, Ekwadoru, Słowacji, Szwajcarii, Boliwii, Włoch, Czech, Japonii, Grecji, Macedonii, Białorusi i Polski. Dziś w Galerii Negatyw prezentujemy subiektywny wybór najciekawszych prac jubileuszowej ekspozycji. Jak w jazzie, liczą się interpretacja, improwizacja i różnorodność. Let’s celebra te!

 

Tomasz Kipka, kurator wystawy

 

 

„Celebrate Jazz” to hasło przewodnie ekspozycji starannie dobranej serii najlepszych plakatów obracających się w tematyce jazzu. Na wystawie pojawiły się najbardziej oryginalne, autorskie grafiki zaprojektowane z myślą o dziesiątj — jubileuszowej edycji Festiwalu „Jazz w Ruinach”, odbywającego się corocznie w Ruinach gliwickiego Teatru Victoria. Jako, że wystawa posiada charakter międzynarodowy na ścianach Galerii Negatyw zagościły znakomite prace rodzimych i zagranicznych artystów. Nie brakuje wartych uwagi, światowych nazwisk. Przedstawimy projekty twórców takich jak: Byoung Il Sun z Korei Południowej, Jouri Toreev z Białorusi, Jan Rajlich jr. z Czech, czy Laze Tripkov z Macedonii. Galeria Negatyw realizuje tę wyjątkową wystawę dzięki współpracy z dr hab. Tomaszem Kipką, dr Stefanem Lechwarem oraz Zakładem Projektowania Graficznego Instytutu Sztuki Wydziału Artystycznego w Cieszynie Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

 
do góry