Europejskie Akademie w Kręgach Sztuki

W Galerii Uniwersyteckiej od 23 czerwca można będzie oglądać wystawę z cyklu „Europejskie Akademie w Kręgach Sztuki”, która realizowana będzie w ramach 5 Festiwalu Europejskich Szkół Artystycznych i Twórczości „Kręgi Sztuki”. Na wernisaż wystawy 9 lipca o godzinie 15.00 zapraszają: Dyrektor Festiwalu Kręgi Sztuki Wojciech Majewski, Dyrekcja Instytutu Sztuki Uniwersytetu Śląskiego oraz Koordynator wystaw dr Marek Sibinský.

Ideą Festiwalu jest spotkanie i prezentacja studentów i pedagogów z europejskich szkół artystycznych w wielu dziedzinach twórczości (sztuki piękne, muzyka, teatr, film, nowe media, literatura). Główną ideą cyklu wystaw „Europejskie Akademie w Kręgach Sztuki” jest prezentacja i promocja najciekawszych osobowości najmłodszego pokolenia studentów i absolwentów uczelni artystycznych w kontekście swoich pedagogów.

W tegorocznej edycji festiwalu zaprezentowani zostaną pedagodzy oraz dyplomanci z uczelni czeskich oraz polskich: Akademii Sztuk Pięknych w Pradze, Uniwersytetu Ostrawskiego w Ostrawie, Wydziału Artystycznego VUT w Brnie, Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Uniwersytetu Śląskiego Instytutu Sztuki w Cieszynie.

Koordynatorem wystaw „Europejskie Akademie w Kręgach Sztuki” jest dr Marek Sibinský (Uniwersytet Ostrawski).

Ponadto w Książnicy Cieszyńskiej od 18 czerwca do 14 lipca, w Terminalu A Międzynarodowego Portu Lotniczego w Pyrzowicach od 23 czerwca do 31 sierpnia oraz w Bibliotece Śląskiej w Katowicach od 1 do 30 września można oglądać wystawę „D ‘13” przedstawiającą ubiegłoroczne dyplomy zrealizowane w Zakładzie Projektowania Graficznego Instytutu Sztuki UŚ. Kuratorem wystawy jest dr Tomasz Kipka (Instytut Sztuki Uniwersytetu Śląskiego). Z kolei w Budapeszcie będzie prezentowana „Wolność na B1” – wystawa interdyscyplinarna, której główny trzon stanowią plakaty. Kuratorem tej wystawy jest dr hab. Sebastian Kubica (Instytut Sztuki Uniwersytetu Śląskiego).

Więcej o tegorocznych „Kręgach Sztuki” można przeczytać w załączonych artykułach „Co słychać w Kręgach Sztuki?” cz. 1 i cz. 2, które ukazały się na łamach wydawanych przez Urząd Miejski w Cieszynie „Wiadomościach Ratuszowych”.

Lista galerii prezentujących tegoroczne wystawy cyklu „Europejskie Akademie w Kręgach Sztuki” oraz artystów-pedagogów biorących w nich udział:

Cieszyn – wernisaż 9.7. 2014 o godz. 15.00 / Galeria Uniwersytecka: Mateusz Dąbrowski (ASP Warszawa), Marta Pogorzelec (ASP Katowice), Elżbeta Kuraj (UŚ Instytut Sztuki w Cieszynie), Marek Głowacki (UŚ Instytut Sztuki w Cieszynie), Andrzej Szarek (UŚ Instytut Sztuki w Cieszynie), Roman Maciuszkiewicz (UŚ Instytut Sztuki w Cieszynie).

Český Těšín – wernisaż 9.7. 2014 o godz. 17.00 / Galerie Půda: Antoni Cygan (ASP Katowice), Adam Molenda (UŚ Instytut Sztuki w Cieszynie), Małgorzata Łuszczak (UŚ Instytut Sztuki w Cieszynie), Małgorzata Krentowicz (UŚ Instytut Sztuki w Cieszynie), Grzegorz Majchrowski (UŚ Instytut Sztuki w Cieszynie).

Katowice – wernisaż 10.7.2014 o godz. 17.00 / Muzeum Historii Miasta Katowice, Dział Grafiki: Dalibor Smutný (AVU Praha), Jiří Lindovský (AVU Praha).

Kraków – wernisaż 4.7. 2014 o godz. 17.00 / Galeria MCSG: Vladimír Kokolia (AVU Praha), Šárka Trčková (AVU Praha), Pavel Albert (FU Ostrava), Svatopluk Mikyta (FAVU Brno), Dariusz Kaca (ASP Łódź), Sławomir Ćwiek (ASP Łódź), Jan Szmatloch (ASP Katowice), Joanna Piech-Kalarus (UŚ Instytut Sztuki w Cieszynie), Henryk Ożóg (ASP Kraków), Piotr Panasiewicz (ASP Kraków), Agnieszka Cieślińska-Kawecka (ASP Warszawa), Bogdan Miga (ASP Kraków).

Třinec – wernisaż 9.7. 2014 o godz. 12.00 / Galerie města Třince: Krzystof Tomalski (ASP Kraków), Waldemar Węgrzyn (ASP Katowice), Witold Jacyków (US Instytut Sztuki w Cieszynie), Marcin Surzycki (ASP Kraków).