D '15: Projektowanie graficzne w Katowicach na Bankowej

Od poniedziałku 30 listopada na ulicy Bankowej w Katowicach, przed Rektoratem Uniwersytetu Śląskiego można oglądać wystawę tegorocznych dyplomów z projektowania graficznego. W przypadku dużego wiatru, wystawa będzie prezentowana w holu Rektoratu.

Wystawa „Dyplomy 2015: projektowanie graficzne” - wybór najlepszych prac dyplomowych zrealizowanych w 2015 roku w Zakładzie Projektowania Graficznego Instytutu Sztuki Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie dowodzi, że książka rządzi! Autorzy prac to, w głównej mierze, ambasadorowie książki, których realizacje świadczą o bogatej różnorodności podejścia do tematu projektowania pozycji wydawniczych. Wśród realizacji tegorocznych dyplomantów mamy opracowania publikacji dla dzieci, młodzieży i dorosłych: Małgorzata Tajnert „154 oblicza pieniądza” – almanach o walutach świata, Izabela Lankocz „Historia damskiej bielizny”, Agnieszka Chylińska „Sturm & drang” – tomik poezji Joanny Dziwak, Angelika Kubicz „Emma” – powieść Jane Austen, Teresa Chrzanowska „Monografia teatru Heliotrop”, Ela Pawłowska „Kot ma psa” - książka Alicji Baluch o (i dla) młodzieży. Kolejne dyplomy przypominają, że projektowanie graficzne nie zajmuje się wyłącznie książką, choć jest ona ich elementem. Dyplom Patrycji Warzeszki – identyfikacja wizualna grupy „Anonimowi artyści” zawierająca album prac i „Autopromocja” Ewy Chorążak z portfolio wydanym w formie książki. Plakat reklamowy jest częścią dyplomu Katarzyny Krawczyk „Identyfikacja wizualna firmy Famak”, z kolei o nowych mediach nie zapomniały: Martyna Sobolewska w dyplomie „Identyfikacja wizualna Przeglądu Twórczości Studentów A Rt+” i Małgorzata Szram „Identyfikacja wizualna firmy Menos”. W obydwu dyplomach zostały uwzględnione projekty stron internetowych.
Promotorami prezentowanych dyplomów są: dr hab. Tomasz Kipka (kurator wystawy), dr hab. Stefan Lechwar, dr hab. Łukasz Kliś i dr hab. Sebastian Kubica.