W środe 29 listopada o godz. 13.00 w Galerii Uniwersyteckiej odbędzie się wykład Ernesta Zawady pt. „Czy warto jeszcze malować? Autorskie refleksje o malarstwie w kontekście sztuki współczesnej”

Ernest Zawada, urodzony w 1971 roku w Cieszynie. Studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Stefana Gierowskiego i doc. Krzysztofa Wyznera (1995). Dwukrotny stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (1995, 2007). Nominowany do nagrody Ikara w 2006 roku oraz nagrody Marszałka Wojewódźtwa Śląskiego. W roku 2008 uzyskał stopień doktora habilitowanego sztuki, a w 2009 roku tytuł profesora nadzywyczajnego. Autor 70 wystaw indywidualnych. Dotychczas brał udział w 75 wystawach zbiorowych. Wystawiał m.in. w Waszyngtonie, Nowym Yorku, Izraleu (Acco), Niemczech, Włoszech (Rzym), Brukseli Węgrzech (Budapeszt), Ukrainie, Czechach, Słowacji, z artystami tej miary co Igor Mitoraj, Reinhard Roy, Istvan Haas, Stefan Gierowski, Andrzej Gieraga, Aleksandra Jachtoma, Rajmund Ziemski i innych. Jego malarstwo reprodukowano w albumie wydanym przez Galerię Prezydencką w Warszawie, obok prac zniamienitych malarzy takich jak: Jerzy Nowosielski, Jan Tarasin, Henryk Stażewski, Władysław Hasior, Jerzy Tchórzewski. Prezentował prace podczas kolejnych edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Ulicy w Warszawie oraz Festiwalu Karuzela Cooltury (obok Franciszka Starowieyskiego). Autor książki „Nauka rysunku-ucz się od polskich mistrzów” (Wydawnictwo PWN). Zajmuje się malarstwem sztalugowym, grafiką warsztatową, rzeźbą i instalacją. Jest autorem happeningów w przestrzeni publicznej. Aktualnie pełni funkcję kuratora Galerii Akademickiej ATH w Bielsku-Białej. Jego prace znajdują się w kolekcjach muzealnych (Acco-Izrael, Watykan, Bielsko-Biała) oraz  prywatnych w kraju i na świecie (m.in. kolekcja Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, prof. Stefana Gierowskiego, Adama Małysza i Ryszarda Rynkowskiego).

Serdecznie zapraszamy.