„BIEGUNY” W GALERII 113 ISP

Od 4 października w Galerii 113 Instytutu Sztuk Pięknych AJD prezentowana jest wystawa Bieguny, w której biorą udział pedagodzy z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach — Instytutu Sztuki Wydziału Artystycznego w Cieszynie oraz Instytutu Sztuk Pięknych Akademii im. Jana Dlugosza w Częstochowie.

Bieguny

4—30 października 2017
Galeria 113, Instytut Sztuk Pięknych AJD
ul. Dąbrowskiego 14
42-200 Częstochowa

Na początku był rysunek...

Zakład Rysunku Instytutu Sztuki w Cieszynie prowadzony przez dr hab. Krzysztofa Kulę, profesora UŚ w Katowicach, prezentuje w Galerii 113 Instytutu Sztuki AJD w Częstochowie kolejną odsłonę kuratorskiego projektu BIEGUNY. Rodowód „Biegunów” sięga 2009 roku, Festiwalu Ars-Grafia i Galerii ENGRAM, którą Krzysztof Kula prowadził przez kilka lat w GCK w Katowicach. Niezwykle owocna idea tworzenia „biegunowych par” artystów, uczestniczących w tym projekcie, okazała się uniwersalna i skuteczna również jako projekt akademicki, stymulujący działalność Zakładu Rysunku Instytutu Sztuki w Cieszynie. Jego pracownicy, wraz ze swoimi artystycznymi partnerami z innych środowisk twórczych, pokazywali swoje prace w Cieszynie, Zabrzu, Toruniu – na wystawach aranżowanych za każdym razem w oryginalnej konfiguracji. Dzięki pasji spiritus movens projektu, kuratora i aranżera w jednej osobie, Krzysztofa Kuli, poszczególne wystawy powstawały z uwzględnieniem specyfiki i charakteru miejsca oraz z odmiennych zestawów prac.

Motto wystawy „Na początku był rysunek..., przypomina pozornie oczywistą prawdę o fundamentalnej roli rysunku w historii i praktyce sztuk wizualnych. Na kolejnych wystawach wspierane jest czynem, czyli rysunkowym performance kuratora i animatora projektu.

Rysunek – materialny ślad każdego narzędzia, utrwalony na dowolnym podłożu, jest w kulturze najstarszym, uniwersalnym zapisem myśli człowieka rozumnego. Warto o tym pamiętać.

Performance Krzysztofa Kuli „Na początku był rysunek” odbył się na finisażu wystawy w Galerii 113 ISP AJD, ul. Dąbrowskiego 14 w czwartek 19 października o godz. 13.00.