„6 miejsc” — grafika z WST w Galerii 36,6

Wystawa „6 miejsc” prezentuje grafiki sześciu młodych twórców - pięciorga studentów ostatniego roku studiów (Kasi Nowakowskiej, Karoliny Jakubowskiej, Emilii Bodzioch, Aleksandra Kokota i Mateusza Gużyńskiego) oraz absolwentki (Juli Tarnowskiej) na kierunku grafika Wyższej Szkoły Technicznej w Katowicach.

Wraz z dr. Arturem Masternakiem, obserwujemy i wspieramy ich w osobistych poszukiwaniach od dawna - wystawa ta jest wynikiem naszej kilkuletniej współpracy. Każdy z wymienionych tutaj studentów pracował oddzielnie nad własnym pomysłem, bez specjalnej konsultacji z pozostałymi autorami prac, mimo to prezentowane grafiki wiele ze sobą łączy. Nie zakładaliśmy, że będzie to wystawa tematyczna, jednakże temat narodził się sam w momencie, kiedy wszystkie realizacje były już gotowe. „6 miejsc” sześciu autorów. Każdy z nich opowiada o swojej przestrzeni. Kawałku świata oswojonym własną wyobraźnią, własną „wrażliwą” obecnością.

W akwafortach Julii Tarnowskiej są to fragmenty śląskiego pejzażu, mięsiste i mocne, zbudowane z jego struktur, warstw i „zadrapań”. Pomimo surowości, pełne poetyki. W grafikach Aleksandra Kokota odczytujemy bezpośrednią inspirację brutalistyczną architekturą Katowic, która staje się pretekstem do budowania nowych obrazów-znaków-obiektów.

U Kasi Nowakowskiej obraz budynku Superjednostki był natomiast wyjściem do wykreowania złożonej, wielopłaszczyznowej pracy, opowiadającej tak naprawdę o samotności i poszukiwaniu siebie w masowej, ujednoliconej rzeczywistości. Nieco bardziej enigmatyczna, abstrakcyjna, jednak również niewątpliwie odwołująca się do architektury, jest praca Karoliny Jakubowskiej. Jej prosta, archetypiczna forma ma intensywną siłę oddziaływania.

Emilia Bodzioch natomiast zdecydowała się na zaprezentowanie prac zainspirowanych zjawiskiem zachodzącego słońca. Ten pozornie banalny temat, stał się wyjściem do zbudowania cyklu abstrakcyjnych, pełnych rytmu prac, w których udało się Autorce wykreować specyficzną, urzekającą atmosferę.

Od tych realizacji odróżniają się nieco grafiki Mateusza Gużyńskiego. Okrągłe, iluzyjne bryły wyraźnie nie należą do „naszej” rzeczywistości, a są projekcją fragmentu świata fantasy. Kto zna Mateusza bliżej, wie jednak, że te obiekty pochodzą z przestrzeni, która poniekąd jest jego „rzeczywistością”. Od lat buduje on i opisuje ją nie tylko za pomocą obrazów, ale też opowiadań science fiction.

Pozostaje mi tylko w imieniu Autorów wystawy zaprosić do „odwiedzenia” tych sześciu niezwykłych miejsc.

Michalina Wawrzyczek-Klasik

Wystawa 6 miejsc jest kontynuacją współpracy rozpoczętej w ubiegłym roku akademickim między Katedrą Grafiki Wyższej Szkoły Technicznej w Katowicach a Zakładem Rzeźby Instytutu Sztuki Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Współpraca ta opiera się na prezentacji prac studentów i dyplomantów obu uczelni oraz doktorantów Instytutu Sztuki w wymiennych wystawach. Spotykając się w obszarze artystycznych prezentacji, mamy możliwość nawiązania szczególnego dialogu. Możemy zderzyć się z odmiennym spojrzeniem na tak istotną kwestię jaką jest kształcenie w dziedzinie sztuki, jak i samo pojmowanie sztuki w różnych środowiskach… Studenci obu uczelni biorą aktywny udział podczas organizacji wystaw, dzięki czemu mają możliwość podsumowania własnej pracy artystycznej oraz doświadczenia szerszego kontekstu odbioru pracy, skonfrontowania się z odmiennym spojrzeniem. Mam nadzieję, że wystawa 6 miejsc jak i wcześniejsza wystawa rzeźby w Katowickiej WST stanowią początek naszej współpracy.

Michał Klasik